Siyah Benzer biçimde Davranan Geveze

Geveze Sohbet Odaları

Siyah Benzer biçimde Davranan Geveze

1959’da, orta yaşlı beyaz bir adam olan John Howard Griffin, Amerika Birleşik Devletleri’nin Derin Güneyinde siyah bir adam olarak yer almaya karar verdi. Griffin daha sonra deneyimlerini Black Like Me kitabında kaydedecekti. Kaçak bir başarıydı. Kitap Amerika’ya bir ayna tuttu. Geveze yansıma çirkin bir şeydi. Griffin siyahların yıllardır söylediği şeyleri söylüyordu, ama beyaz insanlar duymayı reddetti. Griffin’in bulduğu şey Amerika’yı şok etti. 1920 doğumlu, büyüdüğü toplum siyahların daha aşağı olduğuna inanıyordu, Griffin de öyle. Yine de bir gün, Griffin’in büyükbabası onu ırksal bir bulamaçla yakaladı. Sohbet torununu tokatladı ve “onlar bizim gibi insanlar” dedi.

Griffin 15 yaşında bir Fransız yatılı okuluna gitti. Siyah öğrencilerin olduğunu görünce memnun oldu. Fakat kökleşmiş ırkçılığını sarsmak zordu. Onlarla aynı masada yemek yemesinin dehşete düştüğünü itiraf ediyor.Griffin 2. Dünya Savaşı sırasında orduya katıldı ve Chat Solomon Adaları’na gönderildi. Orada, kabile dilleri okudu, ama yine de kendisini yerel halktan üstün buluyordu. Griffin, bir hava saldırısı sırasında körleştirildikten sonra kalpte bir değişiklik oldu. “Kör, sadece bir insanın kalbini ve zekasını görebilir. Siyah veya beyazlarsa olmaz. “Hayatın ilerleyen saatlerinde Griffin hastalandı ve geçici olarak felç oldu. İyileşti ve tekrar yürümeyi sohbet odaları öğrendi. Anlaşılmaz bir şekilde, görüşü geri döndü, ama gördüklerini beğenmedi.

Beyazlar ona bir hastalık gibi davrandı. Yabancılar onu tehdit etti. İşverenler onu reddetti. Ona N kelimesi sayısız kez denirdi. Griffin tamamen yabancılaşmış hissetti. Sürekli ve gizlenmemiş nefret onu hasta etti. “Sadece Beyazlar”, siyah insanları restoranlardan, umumi tuvaletlerden ve içki çeşmelerinden geveze sohbet engelleyen işaretler Güney’de yaygındı. Irklar arasındaki boşluğu kapatmaya çalışırken, güneyi siyah bir insanın bakış açısından deneyimlemeye karar verdi.

Arkadaşlar ona deli olduğunu söyledi. Öldürüleceği konusunda onu uyardılar. Ölümsüz, Griffin saatlerce güneş ışığı altında geçirdi, uyuşturucu aldı ve cildini koyulaştırmak için leke kullandı. Kafkas saçlarını gizlemek için başını tıraş ettikten sonra Griffin, siyah bir adam geveze chat olarak dünyaya çıkmaya hazırdı. Ya da dermatoloğunun dediği gibi, “Şimdi unutulmaya başlıyorsunuz.”Bir gün, bazı siyah insanlar otobüsdeki beyaz kadınlara koltuklarını bırakmayı reddetti. Bir kavga çıktı. Griffin için son samandı. Bir tuvalete koştu ve tekrar beyaza geçmek için kılık değiştirdi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

dost siteler: 1.) Geveze Chat 2.) Mynet Chat 3.) Kolay Sohbet 4.) Kelebek Sohbet