İngilizce Konuşurken Dil Bilgisi

Geveze Sohbet Odaları

İngilizce Konuşurken Dil Bilgisi

Bugün, İngilizce öğrenen hepimiz için mühim olan ve şu olan bir suali cevaplamak isterim: Öğrencilerimin bir çok şöyleki diyor: “Dilbilgisi hakkında oldukça çalışıyorum ve bunu kuramsal olarak anlıyorum. Geveze egzersizleri bile tamamlayabilirim, fakat konuşma söz mevzusu olduğunda, andaki dilbilgisini düşünemiyorum ve hepsi kafamdan çıkıyor yada konuşurken gramer hakkında düşünmek oldukça uzun sürüyor . Peki, İngilizce konuşulurken dilbilgisini iyi mi doğru şekilde kullanabilirim?
Bu mükemmel bir sual! Konuşurken, gramer kurallarını düşünmek ve cümleyi “Tamamen bunu geçmiş katılımcıya koymam gerekiyor” yada “burada doğru edat düşünelim” diyerek çözümleme etmek için hakkaten vakit olmadığı doğrudur. Bir görüşmenin ortasında olduğunuz vakit yok; konuşmadan ilkin durduramaz, söyleşi bekleyemez ve tüm bu düşünceleri yapamazsınız, bu yüzden dilbilginizi oldukça süratli bir halde kullanmanız gerekir.

Peki ya gramer akla gelmezse? Gerçekleşme eğilimi, oldukça fazla dondurmanız yada duraklatmanızdır. Bu uzun duraklamaları chat olan birçok öğrenciyi gramerlerini dikkatlice düşündükleri için cümlelerinin ortasında duyuyorum.

Olabilecek başka bir şey de, güveninizi kaybedebilir ve konuşmaktan korkabilirsiniz zira gramer hatası yapmaktan kaygı duyuyorsunuz.

Bunun sizin başına olmasını istemiyorum – daha kolay ve rahat konuşabilmenizi isterim. Peki konuşurken dilbilgisini iyi mi uygulayabilirsiniz?

İlk adım, dilbilgisini bilgili ve bilgili olarak uygulamaktır.

Mesela, birçok talebe, şu anki muhteşem zaman içinde ilgili birçok dersi inceliyor, çalışıyor ve okuyor ve okuyor, sadece asla kendi örneklerini hayata geçirmeye çalışmazlar. Dolayısıyla teoride şimdiki muhteşem zamanı söyleşi odaları anlayabilirler yada okuduklarında şimdiki mükemmeli tanıyabilirler, sadece şimdiki mükemmeli yaratma yada üretme alıştırmaları yapmamışlardır.

Bunun yerine, her gramer okuduğunuzda, bir tek eylemsiz olarak okumayın yada eylemsiz olarak izlemeyin. Bitirdikten sonrasında, gramer hakkında bir şeyler öğrendikten sonrasında, bu dilbilgisini etken olarak uygulamaya koyun. Mesela, azca ilkin öğrendiğiniz yapıyı kullanarak on cümle yazmaya çalışın.

Bunu Portekizce olan ikinci dilimi öğrendiğimde yaptım. Portekizce oldukça fazla düzensiz eylem var ve anımsamak zordu. Yaptığım şey, her bir fiili aldım ve defterimdeki bir sayfanın üzerine yazdım ve sonrasında her biri bu fiili yine yine değişik bir halde kullanmaya çalışan birçok cümle yazdım. Bu tür etken gevezechat uygulamalar, düzensiz fiillerin formlarını daha iyi hatırlamama destek oldu, zira aslına bakarsak onları kullanıyordum.

İngilizce öğretmeni eğitimi aldığımda öğrencilerimize bunu sık sık yaptırırdık. Öğrencilerimizden dersten dilbilgisini kullanarak kendi cümlelerini oluşturmalarını istediğimiz “yapılandırılmış uygulama” diye bir şey vardı.

Sonrasında, parasız konuşma pratiğimiz olacaktı. Öğrenciler dilbilgisini yapılandırılmış uygulamada kasıtlı olarak kullandıklarında, o gramer yapıları yada eylem zamanları kendiliğinden konuşma esnasında akıllarına oldukça daha kolay gelirdi. Yapısal uygulama zihninizde bir desen oluşturur, böylece gramer konuşurken organik olarak gelir.

Ana dilinizi düşünün – ana dilinizde gramer kuralları hakkında düşünmek zorunda değilsiniz; bir tek onları tanıyorsun. Seneler süresince uyguladığınız tüm bu pratikler sebebiyle, bir tek öteki insanların dilbilgisini kullandığını duymakla kalmaz, bununla birlikte onu kendiniz kullanır ve çocuk olarak düzeltilir. Kendi dilinizde yılların ve yılların deneyimine ve pratiğine sahipsiniz ve bu yüzden gramer kurallarını düşünmek zorunda değilsiniz.

Aynı şey İngilizce olarak da mümkündür – bu kalıpları aklınıza getirmek için bilgili ve kasıtlı uygulamaları yapmanız yeterlidir ve sonrasında da organik olarak İngilizce olarak ortaya çıkacaktır!

Eğer bence bunun İngilizce olarak organik bir halde çıkacağından kuşku ediyorsanız, “Benim adım aslına bakarsanız” ve sonrasında da adınız şeklinde İngilizce’de oldukça iyi bildiğiniz ifadeleri düşünün. Muhtemelen bunu binlerce kez söylediniz ve “is” ya da “are” ya da “my” ya da “mine” yi kullanmayı düşünmek zorunda değilsiniz – bu, kaç kez olduğunuzdan dolayı organik olarak ortaya çıkıyor ve söyledim.

Ya da birisi “teşekkür ederim” söylediğinde ve otomatikman “hoş geldiniz” söylediğinde – yine, fiilin ne vakit gerilmiş olduğu ya da hoş geldiniz ya da hoş karşılanıp karşılanmayacağını düşünmek zorunda değilsiniz; bir tek “rica ederim” dersiniz – otomatik hale geldi zira yeterince ergonomik yaptınız.

Kafi vakit ve pratikle, bu daha karmaşık yapıların ve gramer kurallarının bile sizin için daha organik hale geleceğine söz veriyorum. Biliyorum zira ileri öğrencilerimde gördüm. Zor, bilhassa orta yada orta düzey seviyedeyken, asla daha iyi olmayacak şeklinde geliyor – fakat devam et zira daha iyi olacak.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir