Geveze Tekil Mi Yoksa Çoğul Mu?

Geveze Sohbet Odaları

Geveze Tekil Mi Yoksa Çoğul Mu?

İşte garip bir sual: haber kelimesi tekil mi yoksa çoğul mu? Haberin iyi mi yoksa haberin iyi mi bulunduğunu söylemeliyiz?

Geveze bugün bu suali cevaplayacağım ve İngiliz öğrencilerin çoğunlukla “haberler” ile yaptıkları yaygın bir hatadan kaçınmanıza destek olacağım. Ek olarak fazlaca hususi bir duyurum var, bu yüzden bunun ne işe yaradığını öğrenmek için dersin sonuna kadar dikkat edin!

İngilizce “haber” kelimesi tekil ve sayılamaz olarak kabul edilir . Biz fiilleri tekil formlarını kullanmak Kısaca benzer biçimde bulunduğunu ve oldu : haber olan 5. kanalda, haber oldu şaşırtıcı. Kullanmayın vardır ya vardı .

Sadece daha yaygın bir hata “haber” demek. Sayılamayan isimlerle asla a yada an kullanmayız. Bu yüzden “İyi bir haber duydum” demeyin – bu söyleşi anadilinizde mümkün olabilir, sadece İngilizce’de “Bazı iyi haberler duydum” demelisiniz .

Haber kelimesi tekil ve sayılamazsa, birden fazla haber hakkında iyi mi konuşabiliriz? Bu bir olasılıktır – “parça” yada “bit” kelimesini kullanın – mesela, üç değişik mevzu hakkında konuşmak istiyorsanız “Sizin için üç parça / fena haberim var”.

Ek olarak “haber öğeleri” yada kimi zaman “haber öyküleri” hakkında da konuşabiliriz; haber öyküleri terimi çoğu zaman TV’de gördüğünüz haberlerle ilgili yada yazıları okurken kullanılır.

Son olarak, asla “fazlaca haber” demeyin – “fazlaca” kelimesi bir tek sayılabilen isimlerle kullanılabilir. Bunun yerine, “fazlaca” yada “fazlaca / fazlaca” kullanabilirsiniz – mesela, “hafta sonu fazlaca fazla haber yoktu” yada “Size anlatacak fazlaca fazla haberim var!”

Anladım? Haberler tekil ve sayılamaz – bu yüzden “bazı haberler” ve asla “haber” dediğinizden güvenli olun.

Sizinle paylaşmak için bazı haberlerim var – Mayıs ayında tamamen YENİ bir kurs oluşturuyorum ve kayıt 22 chat Nisan Pazartesi günü başlıyor!

Yeni kursa kayıt yalnızca sınırı olan bir süre için açık olacağından, e-postanızı yada YouTube kanalımı o tarihte denetim ettiğinizden güvenli olun. Kayıt süresini kaçırırsanız, gelecek yıla kadar beklemeniz gerekir.

Bu kurs ne hakkında olacak? Şimdilik bir sır olarak saklayacağım, bu yüzden geri dönerek öğrenmek için gelecek haftanın videosunu izleyin! Fakat bugünün dersinin mevzusu büyük bir ipucu, bu yüzden yeni kursun nasıl biteceğini tahmin edebileceğinizi düşünüyorum. Bunun için hakikaten heyecanlıyım ve sanırım gelecek haftanın videosunu gördüğünüzde de olacaksınız.

Bugün bana katıldığınız için teşekkür ederiz. Gelecek hafta espressoenglish.net adresindeki yepyeni kursumuzla ilgili tüm ayrıntıları öğrenmeyi ihmal etmeyin. Bir dahaki sefere görüşürüz!

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir