Geveze Çevrimiçi Mağaza Nasıl Açılır

Geveze Sohbet Odaları

Geveze Çevrimiçi Mağaza Nasıl Açılır

Hep kendi patronun olmayı hayal ettin mi? Ya da ek gelir getiren bir yan acil fikrini seviyor musunuz?

Bu sizi tanımlarsa, Geveze sohbet size çevrimiçi bir mağaza açmak, ikinci bir işe girmiş benzer biçimde hissetmeden para kazanmanıza destek olmak için süratli ve ağrısız bir yol olabilir.

İyi haber şu ki, e-ticaret patlama yaşıyor. Mevcut veriler, e-ticaretin 2020 senesinde 4.2 milyar dolara çıkacağını ve tüm perakende satışların% 16’sını oluşturacağını öngörüyor.

Peki seni geride tutan ne? Bazı insanoğlu için bir çevrimiçi mağaza kurma fikri oldukca zor. Teknik jargon tarafınca korkutulurlar ve alan adı kaydı ve web tasarımı benzer biçimde ayrıntılara girerler.

Sadece, çevrimiçi mağazanızı kod öğrenmeden yada bir BT sihirbazı olmadan çalıştırıp çalıştırmanın kolay bir yolu vardır.

Wix bu aşamada destek olabilir. Onun Evvelde tasarlanmış şablonlar ve kullanıcı dostu sürükle ve bırak özellikleri ile Wix size online alışveriş oluşturmak ve almanızı sağlar satan süratli mümkün fikir daha. İşte Wix e-ticaret mağazanızı bugün çevrimiçi hale getirmenize destek olacak adım adım bir kılavuz.

1. Adım: Wix Hesabı Alın

İlk adımınız, Wix sitesini ziyaret etmek ve “adım atmak” ı tıklamaktan başka bir şey içermeyen bir Wix hesabı açmaktır. Oradan, Wix tıpkı herhangi bir internet sayfasında olduğu benzer biçimde bir kullanıcı adı ve gizyazı seçmenizi ister.

Mevcut bir Wix siteniz var ise, siteyi bir Wix mağazasına dönüştürebilirsiniz. Sadece, geveze chat şu anda parasız bir Wix hesabı kullanıyorsanız ücretli bir plana geçmeniz gerekir. Kişisel Wix siteleri parasız olmakla beraber, Wix e-ticaret mağazaları için aylık ücret almaktadır.

2. Adım: Wix Mağazası oluşturun

Bir Wix hesabınız olduğunda, bir sonraki adımınız bir Wix mağazası eklemektir. Bunu yapmak için, Wix’in “premium plan” söylediği ücretli bir plana geçmelisiniz.

Dört premium plan katmanı vardır :

 • Business Basic – aylık 23 ABD doları
 • Business Unlimited – Aylık 27 $
 • Business VP – aylık 49 ABD doları
 • Kurumsal – aylık 500 $

Wix’e nazaran, Business Unlimited planı en popüler seçenek. Bu plan size Business Basic planına kıyasla ek depolama ve video saatleri sağlar ve ek olarak ustalaşmış bir logo ve toplumsal medya logo dosyaları alırsınız. Ayda 4 $ fazladan ücret karşılığında, daha çok ürün ekleyebilmeniz için muhtemelen fazladan depolama kapasitesi için ödeme halletmeye kıymet.

Tüm premium planlarla, bazı oldukça kuvvetli özelliklere haiz olmuş olursunuz. Wix mağazanızla, hepsi Wix e-ticaret platformunda siparişleri takip edebilir, ödemeleri kabul edebilir, promosyonlar oluşturabilir, vergi ayrıntılarıyla ilgilenebilir ve gönderimi yönetebilirsiniz.

Mevcut Wix web sitenize bir mağaza ekliyorsanız, Editör’e giderek mağazanızı ayarlayabilirsiniz. Oradan, “ekle +” düğmesini görmeniz ihtiyaç duyulan Editörün sol tarafına bakın. “Kaydet” i seçin ve peşinden “siteye ekle” yi tıklayın. Bu, “mağazalarım” etiketli yeni bir düğmenin görünmesini sağlamalıdır. Mağazanızı kurmaya adım atmak için tıklayın.

Mevcut bir Wix siteniz yoksa kurulum daha da kolaydır. Bir premium plan satın almanız ve 3. Adım: Bir Şablon Seç kısmına geçmeniz yeterlidir.

3. Adım: Bir Şablon Seçin

Kod öğrenmek yada pahalı bir web tasarımcısı işe almaktan kaygı duyduğunuz için bir e-ticaret mağazası kurmaktan çekiniyorsanız endişelenmeyin. Burada Wix sizi bekliyor. Premium planınızla yüzlerce çevrimiçi mağaza şablonu arasından seçim yapabilirsiniz .

wixsablon

Öte taraftan, mağazanıza en uygun şablonu seçmek önemlidir. Açıkçası, sattığınız ürün yada ürünlerle eşleşen bir tasarım seçmek benzer biçimde, seviye ve navigasyona da dikkat etmelisiniz.

Bir mağaza şablonu seçerken aşağıdakileri aklınızda bulundurun:

 • Ürünleriniz en iyi statik fotoğraf olarak gösteriliyor mu? Yada alıcıların bir ürünün iyi mi çalıştığını görebilmesi için videolara haiz olmak daha mı iyi?
 • Aynı ürünü birkaç değişik desen yada renkte görüntüleyebilmek için oldukca fazla galeri alanına mı ihtiyacınız var? Bazı şablonlar bu özelliği içerirken, ötekiler içermez.
 • Size birçok kolay gezinme özelliği sunan bir şablon seçmek daha mı kolay? Müşterilerin iyi mi alışveriş yapacağını düşünün. Şablon, ürün bulmalarını sohbet kolaylaştırıyor mu? Gömlek ve şapka yada adam ve hanım giysileri benzer biçimde birden fazla ürün kategorisi satıyorsanız bu bilhassa önemlidir. Öğeleri değişik bölümlere ayırmanıza müsaade eden bir şablon bulun.

Mağazanıza trafik çekmeye destek olacak anahtar kelimeleri girebileceğiniz yer olduğundan, ihtiyacınız olduğunda ürün açıklamaları ekleme olanağı elde eden seçenekleri bulmak için şablonlara da göz atmalısınız.

Ek olarak, ana sayfa tasarımına dikkat edin. Söyledikçe, ilk izlenimi vermek için yalnız bir şansınız var. Birisi mağazanızı ziyaret ettiğinde, ana sayfanın kalmasını ve bir süre etrafa bakmasını istemesini istersiniz.

Wix mağaza şablonlarının özelleştirilebilir bulunduğunu ihmal etmeyin. Bu, yazı tipi, renkler ve hatta Wix’in sürükle ve bırak özelliklerinin geldiği belirli modüllerin yerleşimi benzer biçimde şeyleri değiştirebileceğiniz anlamına gelir. Bu şekilde, bir şablonu kendiniz yapabilirsiniz.

4. Adım: Mağazanızı Kişiselleştirin

Wix, mağazanızı kişiselleştirebilmenizi sağlar ve – iyi haberler – bunu yapmak için kod bilmenize gerek kalmamıştır.

Bir şablon seçtikten sonrasında, şablonu tercihlerinize uyacak şekilde özelleştirmek için Wix internet sayfası oluşturucuyu kullanabilirsiniz. Değişik renkler seçebilir, arka planlar içinde geçiş yapabilir, kişisel bir logo ekleyebilir, yazı tiplerini değiştirebilir ve çeşitli modülleri değişik noktalara sürükleyip bırakabilirsiniz.

Değişim yaparken önizleme bölmenizi devamlı yenilemek iyi bir fikirdir, böylece iyi mi göründüklerini görebilirsiniz. Ek olarak şablonunuzun ve tüm tasarım değişikliklerinizin mobil görünüme kolay bir geçiş yaptığından güvenli olmalısınız.

Niçin? 2019’da mobil alışveriş hakkında aşağıdaki istatistikleri göz önünde bulundurun :

 • Black Friday satışlarının yüzde 40’ı mobil cihazlarda gerçekleşti
 • Siber Pazartesi günü mobil cihazlardan 72 kat trilyon perakende satış üretildi
 • Siber Pazartesi günü meydana getirilen çevrimiçi perakendeci ziyaretlerinin yüzde 54’ü bir mobil cihazdan geldi
 • Siber Pazartesi müşterilerinin yüzde 33’ü , 2018’den yüzde 40 artış olan bir mobil cihazdan alışveriş yapmış oldu

Bu yüzden e-ticaret sitenizin mobil cihazlar için optimize edildiğinden güvenli olmalısınız. Her ikisinde de iyi mi göründüğünü görebilmek için şablonunuzu hem masaüstü tarayıcıda hem de telefonda deneyin. Wix internet sayfası oluşturucusuyla, masaüstü ve mobil sürümlerinizi bağımsız olarak değiştirebilirsiniz, böylece ötekini etkilemeden birinde değişim yapabilirsiniz.

5. Adım: Ürün Ilave edin

Şimdi keyifli kısım geliyor: mağazanızın sanal raflarını stoklamak. Bunu birkaç kolay adımda yapabilirsiniz.

 • İlk olarak, gösterge tablosundaki “ürünler” sekmesine giderek başlayın
 • Arkasından “yeni ürün” ü tıklayın
 • “Fizyolojik” i seçin
 • Bir ürün resmi yada video ilave edin. Bir GIF de ekleyebilirsiniz
 • İstediğiniz görüntüyü seçtikten sonrasında, “medya yükle” yi tıklayın
 • “Sayfaya ekle” yi seçin

Bunu yaptıktan sonrasında, müşterilerinizin ürün hakkında gerekseme duydukları bilgilere haiz olmaları için bir ürün açıklaması yada ürün detayları eklemek istersiniz. İşte bunu gerçekleştirmenin süratli bir yolu.

 • “Ad” alanına gidin ve ürününüz için bir ad girin
 • İsterseniz ürüne bir “şerit” de ekleyebilirsiniz. Mesela, bir tasfiye maddesini yada yeni bir varış noktasını belirtmek için bir şerit ilave edin
 • “Fiyat” alanına gidin ve fiyatı girin
 • Ürün satışta ise, “satışta” yı tıklayabilir ve peşinden hem orijinal hem de indirimli fiyatın görünmesi için bir indirim fiyatı ekleyebilirsiniz.
 • Son olarak, “izahat” alanına gidin ve bir izahat girin

Wix size her izahat için 8.000 karakter kazandırdığından bunlardan yararlanın. Genel olarak, ne kadar oldukca data eklerseniz, alışveriş yapanlarınız için o denli iyidir. Haiz olabilecekleri soruları tahmin etmeye çalışın. Mesela, tişört satıyorsanız, boyutlandırma detayları, yıkama talimatları ve genel uyum bilgilerini ilave edin.

Wix’in envanterinizi takip etmesini sağlamak için de bu kısmı kullanabilirsiniz. Bunu yapmak için “envanter” geçişini bulun ve “açık” olarak ayarlandığından güvenli olun. Bu bölüme gerçek bir numara yada SKU girebilirsiniz.

6. Adım: Koleksiyon Oluşturma

Birçok e-ticaret mağazası çeşitli ürünler satmaktadır. Mesela, bir mağaza çocuklar yada hanım takıları için giyim satabilir. Müşterilerin belirli ürünler için alışveriş yapmalarını kolaylaştırmak için Wix, tekliflerinizi “koleksiyonlar” halinde düzenlemenize olanak tanır.

Tüm ürünlerinizle niçin tek bir sayfada büyük bir mağaza yapamayacağınızı merak edebilirsiniz. Bu, kurulum ilerledikçe daha kolay görünse de, müşterileriniz için bir ağırlık basma olabilir.

Son kez büyük bir kutu dükkanında alışveriş yaptığınızı düşünün. Hangi mağazayı ziyaret ederseniz edin, ürünler bölümler halinde düzenlenir. Diş fırçaları diş macununun ve ağız gargarasının yanındayken, otomotiv parçaları lastikler ve otomobil aküleri ile beraber.

Başka bir deyişle, mağazanın çeşitli ürünleri, alışverişi daha kolay ve daha süratli bir tecrübe haline getirmek için “koleksiyonlar” halinde gruplandırılmıştır.

Bir koleksiyona ürün eklemek için aşağıdaki adımları izleyin:

 • Gösterge tablosundan başlayın
 • “Ürünü depola” yı tıklayın
 • “Koleksiyonlar” ı tıklayın
 • İstediğiniz koleksiyonu bulun
 • “Ürün ekle” yi tıklayın
 • Koleksiyona dahil etmek istediğiniz ürünleri seçin
 • “Kaydet” i tıklayın

İşte bu kadar kolay. İstediğiniz sayıda koleksiyon ekleyebilirsiniz, sadece koleksiyon sayısını minimumda tutmak çoğu zaman en iyisidir. Aksi takdirde müşterilerinizi bunaltabilir.

Mesela, ziyaret ettiğiniz büyük kutu mağazası, tüm çocuk giysilerini çorap koleksiyonu, pantolon koleksiyonu ve gömlek koleksiyonuna ayırmak yerine bir bölüm halinde gruplandırır. Bunun yerine koleksiyon, bir çocuğun giyeceği tüm giysileri ihtiva eder.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir